Způsoby grilování

Způsoby grilování

Grilovaná zeleninaPro způsob úpravy pokrmů na otevřeném ohni existují dvě varianty. První z nich je přímá metoda. Tato metoda spočívá v upravování masa, ryb nebo zeleniny přímo nad zdrojem tepla. To znamená, že je jídlo vystaveno přímému žáru ohně. V polovině grilování je nutné pokrm obrátit, aby se nespálil a dobře se opekl i z druhé strany. Tento způsob je vhodný zejména pro úpravu steaků, hamburgerů, kotlet či dalších pokrmů, které je nutné připravovat maximálně 30 minut. Přímý způsob grilování má několik tepelných zón. V případě, že používáte gril na dřevěné uhlí, je důležitý zejména náležitý žár. Abyste pokrm nepřipálily, je nutné jej nenechat dlouho grilovat. Pokrm je také není nutné moc často otáčet.

Grilovaný steakDruhý způsob grilování je nepřímý. Tento způsob je velice podobný pečení v troubě. Grilovaný pokrm se totiž nachází mezi zdroji tepla. Spodní část grilu a víko odráží horký vzduch, takže je pokrm pečen ze všech stran jako v horkovzdušné troubě. To znamená, že hlavní předpokladem pro správné propečení na grilu je oscilující horký vzduch. Tento způsob přípravy je vhodný pro celou drůbež, šunku, pečeně či jiné velké kusy masa, které je nutné připravovat pozvolna, tedy po dobu delší než 30 minut. Pokud budete používat gril na dřevěné uhlí, žár se po roztopení pomalu přesouvá na kraj. U plynového grilu je pak nutné odstavit prostřední plynové hořáky okamžitě po jejich předehřátí.

Moderní grily nejen, že umí dobře jídlo ugrilovat, ale dokážou také udit nebo péct.

O webu

Naše internetové stránky jsou věnovány zejména milovníkům grilováním. Dozvíte se zde ty nejzákladnější informace o jednotlivých typech grilů a o způsobech grilování. Pokud se připravujte na novou grilovací sezónu, rozhodně navštivte naše stránky, které vám pomohou vybrat si pro vás ten nejlepší typ grilovacího zařízení.